Language:
switch to room list switch to menu My folders
Go to page: First ... 11 12 13 14 [15]
[#] Mon Feb 01 2021 18:33:58 EST from Nurb432

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

That its time to take a break from it all. 



[#] Sat Feb 06 2021 18:30:25 EST from IGnatius T Foobar

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

 

And that happens. People buy based on it saying, "buy in bulk and save!" and if you can confuse them by obscuring the comparison to not buying in bulk, they'll take your word for it. 

I guess I'm too much of a nerd.  My eyes go right to the unit price when I am comparison shopping.

 



[#] Sat Feb 06 2021 22:10:57 EST from zooer

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

I don't know if it is the same where you are, sometimes the unit prices do not measure the same unit, then I have to pull out the calculator. 



[#] Sun Feb 07 2021 09:24:09 EST from ParanoidDelusions

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

You know what P.T. Barnum always said... :) 

 

Sat Feb 06 2021 18:30:25 EST from IGnatius T Foobar

 

And that happens. People buy based on it saying, "buy in bulk and save!" and if you can confuse them by obscuring the comparison to not buying in bulk, they'll take your word for it. 

I guess I'm too much of a nerd.  My eyes go right to the unit price when I am comparison shopping.

 



 



[#] Sun Feb 07 2021 10:35:00 EST from Nurb432

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

Been there. Pisses me off too.

Sometimes i skip the entire product as a protest. 

 

Sat Feb 06 2021 22:10:57 EST from zooer

I don't know if it is the same where you are, sometimes the unit prices do not measure the same unit, then I have to pull out the calculator. 



 



[#] Sun Feb 07 2021 12:16:51 EST from IGnatius T Foobar

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

Heh. Yeah. One brand is bulk priced per pound and the other is priced per 100-count. Love that.

[#] Sun Feb 07 2021 13:12:56 EST from zooer

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

I am saying the same brand, same product.  

Single item $1.53 per ounce.
Multi-item $24.80 per pound.

 

 



[#] Wed Feb 10 2021 15:57:54 EST from ParanoidDelusions

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

Chicken In a Biscuit does this, I think. Different measures between regular size and family size. 

 

"On sale" 

Not really. 

 

Sun Feb 07 2021 13:12:56 EST from zooer

I am saying the same brand, same product.  

Single item $1.53 per ounce.
Multi-item $24.80 per pound.

 

 



 



[#] Wed Feb 10 2021 15:58:28 EST from ParanoidDelusions

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

Studies show that our customer demographic doesn't do math. 

 

Sun Feb 07 2021 13:12:56 EST from zooer

I am saying the same brand, same product.  

Single item $1.53 per ounce.
Multi-item $24.80 per pound.

 

 



 



 



[#] Wed Feb 10 2021 16:12:36 EST from zooer

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

$3.94 (69.1 cents/OZ) Crest Cavity Protection Toothpaste, Regular Paste, 5.7 oz, 3 Pack
$1.96 (34.4 cents/OZ) Crest Cavity Protection Toothpaste, Regular Paste, 5.7 oz

Are they using the package price, dividing it by a single 5.7oz instead of 17.1oz?   This is where I would usually see a different unit of measurement, pounds vs ounces. 



[#] Sat Feb 20 2021 21:02:09 EST from IGnatius T Foobar

[Reply] [ReplyQuoted] [Headers] [Print]

Well then let's call it a surcharge for being bad at math.

Go to page: First ... 11 12 13 14 [15]